Fragment din mantia Sfântului Ioan Maximovici la biserica noastră

Sfinte moaște Noiembrie 22, 2012

– text preluat de pe Doxologia, portalul Arhiepiscopiei Iaşilor

Prin mijlocirea unui grup de studenţi români care au fost la studii în America, Biserica Vovidenia a primit acest dar de mare preţ, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

„O evlavie deosebită la Sfântul Ioan Maximovici au şi tinerii din Asociaţia Tineretul Ortodox Român (ATOR) – filiala Iaşi, care derulează în biserica noastră diferite activităţi. Tinerii au evlavie, ştiind că acest sfânt a străbătut trei continente, fiind misionar în Shanghai, la Bruxelles, apoi a ajuns în America la San Francisco. Sfântul Ioan Maximovici este făcător de minuni, considerat de unii cel mai mare sfânt al sec. al XX-lea. Pentru noi, darul pe care l-am primit reprezintă o mângâiere şi o bucurie“, a adăugat pr. paroh Daniel Isai.

Puteţi citi tot articolul aici:

Citește alte articole despre: mantia, Sf. Ioan Maximovici